Timeless Istanbul

25 Mart 2019
21 Okunma

Zamansız İstanbul / Timeless Sergisi 

Hatice Güçlü

İstanbul, hemen her gün onlarca sergiye ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce proje, mekanın sağladığı ruh ve güzellik ile hayat bularak sanat severlerin ilgisine sunuluyor. Bunlardan birisi de Timeless/ Zamansız İstanbul adıyla sunulan proje.

Sanat ve farkındalık projesi “Zamansız İstanbul / Timeless’’ Sergisi, Eminönü Yeni Cami Hünkar Kasrı Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

Sanatın doyumsuz sularında İstanbul kendini sürekli yenileyen bir şehir.  Her daim genç kalabilen ve bir yandan da kadim zamanların hatırasını taşıyan bir şehir. Bu nedenle İstanbul tüm zamanları içinde saklı tutan bir hazine gibi zamansız bir şehir…

Söz konusu sergi, çeşitli objelerle sanatın ifadeye sığmaz soyut kulvarlarında zamansız İstanbul temsilini ziyadesiyle başarıyor. Sanat severlerin ve simgecilik üzerinden sanat alanlarına eğilim gösterenlerin kaçırmaması gereken bu enteresan ve yaratıcı sergi oldukça özgün eserlere imza atıyor.

SO Art Project‘in hazırladığı ZAMANSIZ İstanbul Sanat ve Farkındalık Projesi kapsamında sergide, çeşitli disiplinlerden elli değerli sanatçının özgün eserleri yer alıyor.

Fizikçi, ressam Sema Tecen ile yönetmen Orhan Cesur’un hazırladığı ‘’Zamansız İstanbul / Timeless’’ sergisinde sanatçılar, İstanbul’un zamanların üstünde, zaman olgusunun kaybolduğu bir rüya şehri olduğunun önemini birbirinden güzel eserlerle görselleştirerek katılımcıların beğenisine sunuyor.

‘’Zamansız İstanbul Projesi’’ ana fikrini, taşında, toprağında, suyunda geçmişten günümüze değişik kültürlerin izlerini taşıyan rüya şehir İstanbul’un zamansızlık kavramı oluşturuyor.

Proje, hayal gücünün teknolojiyle harmanlanarak, sanat eserlerine olan farkındalığın geniş kitlelere taşınması açısından büyük önem taşıyor. Sergi süresince çeşitli gün ve saatlerde “Kültürel Miras Farkındalığı” söyleşileri de yapılıyor.

Zamansız İstanbul adlı karma sergi, Fizikçi – Ressam Sema Tecen ve Yönetmen Orhan Cesur’un kurdukları bağımsız bir sanat grubu olan SO ART Project tarafından 14 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında her gün Yeni Camii Hünkar Kasrı Sergi Salonu’nda ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Sergi kapsamında söyleşilerin de olacağını hatırlatalım.

Hatice Güçlü

 

 

 

İlginizi çekebilir

Nevasel’den Tango
Güncel
7 views1
Güncel
7 views1

Nevasel’den Tango

Der - Gâh - 10 Mayıs 2019

Ramazan'a Özel Müzik Ziyafeti İstanbul'un her köşesinde Ramazan ayında kültür sanat etkinlikleri hız kesmeksizin devam ederken, bu defa Nevasel Türk…

Nükleer Kedi’den Rock Konseri
Güncel
8 views
Güncel
8 views

Nükleer Kedi’den Rock Konseri

Der - Gâh - 7 Mayıs 2019

Ve Nükleer Kedi Sahnede Sakarya Üniversite’si merkez kampüste Nisan ayı içinde sahne alan Nükleer Kedi rock grubu gençlere coşkulu saatler yaşattı.…

Kapılar Neyi Sırlar?
Güncel
14 views
Güncel
14 views

Kapılar Neyi Sırlar?

Der - Gâh - 25 Nisan 2019

Hatice Güçlü   Kapılar bizi ardındaki gizem dolu dünyaya çeker. Her bir detayında yaşanmışlıklar saklanır. Ama bir o kadar da…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.