Kapılar Neyi Sırlar?

25 Nisan 2019
64 Okunma

Hatice Güçlü

 

Kapılar bizi ardındaki gizem dolu dünyaya çeker. Her bir detayında yaşanmışlıklar saklanır. Ama bir o kadar da sır tutar kapılar. Bundandır kapıdan girince aldığımız huzur. Sırrımızı muhafaza ile vazifelidirler sanki. Ve bu yanıyla bizi kendilerine sır vermeye çekerler.

Sığınaktır kapıdan ötesi.

Kapı, kadim öğretilerde bir diyardan diğerine geçiş halidir. Sahteden hakikiye, rüyadan uyanıklığa, hayalden hakikate uzanan yolun eşiği.

Bir kapıdan girişle başlar hayat ve yine bir kapıdan geçerek sonlanır. Her kapı, ardında bir hikaye saklar. Yaşanmışlığın izlerini taşır. Kimisi bakımla yıllara meydan okur, kimisi örümcek ağlarının arasında çürümeye mahkum edilmiş bir yalnızlığı kendisiyle paylaşır.

Zilindeki aslandan kapı tokmağındaki demir halkaya kadar bir şeyler anlatıyor hissiyatı sarar bizi. Bir sığınaktır kapı bizim için.
Her yolun sonu bir kapıya ulaşır çünkü kapı, yolun sonuna konmuş bir nokta gibi, sanki hayatlarımızın bir cümleymişçesine bitmesini bekler.

Eski kapıların tokmaklarının bir zarifliği, bir nezaketi vardı. Kapı tokmağının çalınışına göre ev sahibi misafirin kim olduğunu kapıyı açmadan bilebilirdi. Bu da o evin kapısı dahi çalınsa, mahremiyetinin dışa taşmadığı sırlı kaldığı anlamına gelirdi.

İnsandan eşyaya yansıyan bir zerafetti bu. Bugün bunu yitirdik mi? Kapı ardlarına mı saklandılar bilinmez, ama kapılar yine bir şeyleri gizler, sırlar gibi hayatlarımızda.

Bir mahremiyet sınırı olarak kapılar neleri örter kendi üzerine? Neleri ele dile düşürmeden, ele güne açıp saçmadan tutar kalbinde? Neleri kem gözlerden haset kalplerden sırlar, saklar? Ocağını yakan ev, neyi pişirdiğini her zaman kapı sayesinde gizli tutar. Çünkü kimi evde dert tasa pişer, kiminde aşk, kiminde aş…

Öyle para ile pulla ölçülebilen bir şey değildir pişen aş. Nice zenginler vardır ki ocağında pişen aşı gözü görmez de yüreğinde demlenen derdine kilitlenir gönlü.

Kimi de aşını pişiremez ama kapıyı kapattı mı dertlerinin üzerine, kendi dünyasının kralıdır padişahıdır fakir.

Kapı insana, insan kapıya açılan bir sırlı dünyadır… gelirler ve geçerler… İzleri sadece tokmaklarda kalır…

İlginizi çekebilir

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil
Güncel
19 views
Güncel
19 views

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil

Der - Gâh - 16 Mayıs 2020

Georges Dumezil Eskilerin deyimiyle hezarfen bir bilim adamı. Bizim için bu yazının konusu olmasının nedeni ise durup dinlemeden tutkularının peşinden…

Adalet İlla Adalet!
Güncel
15 views
Güncel
15 views

Adalet İlla Adalet!

Der - Gâh - 18 Nisan 2020

Bismark’ın ‘‘Bir insan Romanya’da karısına, Türkiye’de mülküne sahip olamaz.’’ sözü bugünlerde tam da içinde yaşadığımız durumu özetleyen bir söz olarak…

Kanonlar Arasına Sıkıştırılmış Kadınlar
Güncel
23 views
Güncel
23 views

Kanonlar Arasına Sıkıştırılmış Kadınlar

Der - Gâh - 7 Mart 2020

Ondokuzuncu yüzyılın ortalarında başlayan kadın hareketinin kökeninde ataerkil düşüncenin tüm sosyal alanlara sirayet etmiş baskısı karşısında kadının kendini bulamaması yatar.…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.