Kapılar Neyi Sırlar?

25 Nisan 2019
31 Okunma

Hatice Güçlü

 

Kapılar bizi ardındaki gizem dolu dünyaya çeker. Her bir detayında yaşanmışlıklar saklanır. Ama bir o kadar da sır tutar kapılar. Bundandır kapıdan girince aldığımız huzur. Sırrımızı muhafaza ile vazifelidirler sanki. Ve bu yanıyla bizi kendilerine sır vermeye çekerler.

Sığınaktır kapıdan ötesi.

Kapı, kadim öğretilerde bir diyardan diğerine geçiş halidir. Sahteden hakikiye, rüyadan uyanıklığa, hayalden hakikate uzanan yolun eşiği.

Bir kapıdan girişle başlar hayat ve yine bir kapıdan geçerek sonlanır. Her kapı, ardında bir hikaye saklar. Yaşanmışlığın izlerini taşır. Kimisi bakımla yıllara meydan okur, kimisi örümcek ağlarının arasında çürümeye mahkum edilmiş bir yalnızlığı kendisiyle paylaşır.

Zilindeki aslandan kapı tokmağındaki demir halkaya kadar bir şeyler anlatıyor hissiyatı sarar bizi. Bir sığınaktır kapı bizim için.
Her yolun sonu bir kapıya ulaşır çünkü kapı, yolun sonuna konmuş bir nokta gibi, sanki hayatlarımızın bir cümleymişçesine bitmesini bekler.

Eski kapıların tokmaklarının bir zarifliği, bir nezaketi vardı. Kapı tokmağının çalınışına göre ev sahibi misafirin kim olduğunu kapıyı açmadan bilebilirdi. Bu da o evin kapısı dahi çalınsa, mahremiyetinin dışa taşmadığı sırlı kaldığı anlamına gelirdi.

İnsandan eşyaya yansıyan bir zerafetti bu. Bugün bunu yitirdik mi? Kapı ardlarına mı saklandılar bilinmez, ama kapılar yine bir şeyleri gizler, sırlar gibi hayatlarımızda.

Bir mahremiyet sınırı olarak kapılar neleri örter kendi üzerine? Neleri ele dile düşürmeden, ele güne açıp saçmadan tutar kalbinde? Neleri kem gözlerden haset kalplerden sırlar, saklar? Ocağını yakan ev, neyi pişirdiğini her zaman kapı sayesinde gizli tutar. Çünkü kimi evde dert tasa pişer, kiminde aşk, kiminde aş…

Öyle para ile pulla ölçülebilen bir şey değildir pişen aş. Nice zenginler vardır ki ocağında pişen aşı gözü görmez de yüreğinde demlenen derdine kilitlenir gönlü.

Kimi de aşını pişiremez ama kapıyı kapattı mı dertlerinin üzerine, kendi dünyasının kralıdır padişahıdır fakir.

Kapı insana, insan kapıya açılan bir sırlı dünyadır… gelirler ve geçerler… İzleri sadece tokmaklarda kalır…

İlginizi çekebilir

İnsanlık İçin Çağrı
Güncel
35 views
Güncel
35 views

İnsanlık İçin Çağrı

Der - Gâh - 3 Eylül 2019

  ‘‘ Benim bir karıncaya ulu nazarım vardır.’’ İnsan İçin İnsanca Yaşam Toplumda yaşanan her türlü taciz, tecavüz, baskı, otoriter…

RODRİGO ARANJUEZ, DÖNÜŞ YOLU; YAHYA KEMAL
Kitaphâne
47 views
Kitaphâne
47 views

RODRİGO ARANJUEZ, DÖNÜŞ YOLU; YAHYA KEMAL

Der - Gâh - 7 Temmuz 2019

  Rodrigo, "Endülüs’e Ağıt" isimli bestesiyle oryantalizm ziftine bata çıka yol almaya çalışan münevverlere kaybolduğu dönüş yolunu göstermek için sesten…

İnziva’yı Unuttuk mu?
Güncel
40 views
Güncel
40 views

İnziva’yı Unuttuk mu?

Der - Gâh - 27 Mayıs 2019

  Zor zamanlarda mı yaşıyoruz? Modernizmin ve dahi postmodernizmin ortalığı kasıp kavurduğu, sosyal medya denilen ağın bir gayya kuyusu gibi…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.