Kapılar Neyi Sırlar?

25 Nisan 2019
15 Okunma

Hatice Güçlü

 

Kapılar bizi ardındaki gizem dolu dünyaya çeker. Her bir detayında yaşanmışlıklar saklanır. Ama bir o kadar da sır tutar kapılar. Bundandır kapıdan girince aldığımız huzur. Sırrımızı muhafaza ile vazifelidirler sanki. Ve bu yanıyla bizi kendilerine sır vermeye çekerler.

Sığınaktır kapıdan ötesi.

Kapı, kadim öğretilerde bir diyardan diğerine geçiş halidir. Sahteden hakikiye, rüyadan uyanıklığa, hayalden hakikate uzanan yolun eşiği.

Bir kapıdan girişle başlar hayat ve yine bir kapıdan geçerek sonlanır. Her kapı, ardında bir hikaye saklar. Yaşanmışlığın izlerini taşır. Kimisi bakımla yıllara meydan okur, kimisi örümcek ağlarının arasında çürümeye mahkum edilmiş bir yalnızlığı kendisiyle paylaşır.

Zilindeki aslandan kapı tokmağındaki demir halkaya kadar bir şeyler anlatıyor hissiyatı sarar bizi. Bir sığınaktır kapı bizim için.
Her yolun sonu bir kapıya ulaşır çünkü kapı, yolun sonuna konmuş bir nokta gibi, sanki hayatlarımızın bir cümleymişçesine bitmesini bekler.

Eski kapıların tokmaklarının bir zarifliği, bir nezaketi vardı. Kapı tokmağının çalınışına göre ev sahibi misafirin kim olduğunu kapıyı açmadan bilebilirdi. Bu da o evin kapısı dahi çalınsa, mahremiyetinin dışa taşmadığı sırlı kaldığı anlamına gelirdi.

İnsandan eşyaya yansıyan bir zerafetti bu. Bugün bunu yitirdik mi? Kapı ardlarına mı saklandılar bilinmez, ama kapılar yine bir şeyleri gizler, sırlar gibi hayatlarımızda.

Bir mahremiyet sınırı olarak kapılar neleri örter kendi üzerine? Neleri ele dile düşürmeden, ele güne açıp saçmadan tutar kalbinde? Neleri kem gözlerden haset kalplerden sırlar, saklar? Ocağını yakan ev, neyi pişirdiğini her zaman kapı sayesinde gizli tutar. Çünkü kimi evde dert tasa pişer, kiminde aşk, kiminde aş…

Öyle para ile pulla ölçülebilen bir şey değildir pişen aş. Nice zenginler vardır ki ocağında pişen aşı gözü görmez de yüreğinde demlenen derdine kilitlenir gönlü.

Kimi de aşını pişiremez ama kapıyı kapattı mı dertlerinin üzerine, kendi dünyasının kralıdır padişahıdır fakir.

Kapı insana, insan kapıya açılan bir sırlı dünyadır… gelirler ve geçerler… İzleri sadece tokmaklarda kalır…

İlginizi çekebilir

Nevasel’den Tango
Güncel
7 views1
Güncel
7 views1

Nevasel’den Tango

Der - Gâh - 10 Mayıs 2019

Ramazan'a Özel Müzik Ziyafeti İstanbul'un her köşesinde Ramazan ayında kültür sanat etkinlikleri hız kesmeksizin devam ederken, bu defa Nevasel Türk…

Nükleer Kedi’den Rock Konseri
Güncel
9 views
Güncel
9 views

Nükleer Kedi’den Rock Konseri

Der - Gâh - 7 Mayıs 2019

Ve Nükleer Kedi Sahnede Sakarya Üniversite’si merkez kampüste Nisan ayı içinde sahne alan Nükleer Kedi rock grubu gençlere coşkulu saatler yaşattı.…

Fuat Sezgin’i Anlatabiliyor muyuz?
Güncel
38 views
Güncel
38 views

Fuat Sezgin’i Anlatabiliyor muyuz?

Der - Gâh - 8 Nisan 2019

2019 yılı, dünyaca tanınmış bilim adamı Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Üniversiteler, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bu…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.