İnsanlık İçin Çağrı

3 Eylül 2019
135 Okunma

 

‘‘ Benim bir karıncaya ulu nazarım vardır.’’

İnsan İçin İnsanca Yaşam

Toplumda yaşanan her türlü taciz, tecavüz, baskı, otoriter söylem, dışlayıcı, alçaltıcı, sömürücü davranış, hareket ve eylemleri şiddetle kınıyoruz.

Beslendiği kaynak her ne olursa olsun, insana ve diğer canlılara şiddet asla kabul edilemez. Bu nedenle toplumsal vicdanı inciten eylemler yargı organları tarafından hukukun içinde derhal cezalandırılmalı ve caydırıcı tedbirler alınmalıdır.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Başkanlık makamı olmak üzere, ülkemizin tasarruf makamında bulunan tüm yetkilileri, eğitimcileri, sanatçıları, kitle iletişim araçları, akademisyenleri, din adamları, sivil toplum kuruluşları ivedilikle insana ve diğer canlılara yönelik sömürü ve şiddeti engellemek için toplumsal seferberlik ilan etmelidir.

Her türlü canlının yaşam hakkıyla birlikte, insanın onurunu ve haysiyetini koruyabilmesinin yolu empati kurmaktır. Empati, kendine yapılmasını istemediğin şeye bir başkasını maruz bırakmamaktır.

İnsani değerlerin gün geçtikçe yozlaştığı ortamda, insanlık onuru için, kainattaki tüm yaratılmışlarla yan yana, onlarla birlikte hayatı yaşanılır kılmak temel kriterimiz olmalıdır.

Evrensel denge, ancak insanca davranırsak korunabilir.

der-gah ailesi

İkon

İlginizi çekebilir

Kadınlar Mitler ve Toplumsal Cinsiyet
Güncel
29 views
Güncel
29 views

Kadınlar Mitler ve Toplumsal Cinsiyet

Der - Gâh - 30 Eylül 2019

Mitler bir toplumun hafıza depolarıdır. Kadınlar ise bu depoların hafıza kartları. Çünkü kadınlar zihinsel olarak hatırlama eylemini detaylandırmak ve hafızanın…

RODRİGO ARANJUEZ, DÖNÜŞ YOLU; YAHYA KEMAL
Kitaphâne
91 views
Kitaphâne
91 views

RODRİGO ARANJUEZ, DÖNÜŞ YOLU; YAHYA KEMAL

Der - Gâh - 7 Temmuz 2019

  Rodrigo, "Endülüs’e Ağıt" isimli bestesiyle oryantalizm ziftine bata çıka yol almaya çalışan münevverlere kaybolduğu dönüş yolunu göstermek için sesten…

İnziva’yı Unuttuk mu?
Güncel
104 views
Güncel
104 views

İnziva’yı Unuttuk mu?

Der - Gâh - 27 Mayıs 2019

  Zor zamanlarda mı yaşıyoruz? Modernizmin ve dahi postmodernizmin ortalığı kasıp kavurduğu, sosyal medya denilen ağın bir gayya kuyusu gibi…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.