İnsanlık İçin Çağrı

3 Eylül 2019
154 Okunma

 

‘‘ Benim bir karıncaya ulu nazarım vardır.’’

İnsan İçin İnsanca Yaşam

Toplumda yaşanan her türlü taciz, tecavüz, baskı, otoriter söylem, dışlayıcı, alçaltıcı, sömürücü davranış, hareket ve eylemleri şiddetle kınıyoruz.

Beslendiği kaynak her ne olursa olsun, insana ve diğer canlılara şiddet asla kabul edilemez. Bu nedenle toplumsal vicdanı inciten eylemler yargı organları tarafından hukukun içinde derhal cezalandırılmalı ve caydırıcı tedbirler alınmalıdır.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Başkanlık makamı olmak üzere, ülkemizin tasarruf makamında bulunan tüm yetkilileri, eğitimcileri, sanatçıları, kitle iletişim araçları, akademisyenleri, din adamları, sivil toplum kuruluşları ivedilikle insana ve diğer canlılara yönelik sömürü ve şiddeti engellemek için toplumsal seferberlik ilan etmelidir.

Her türlü canlının yaşam hakkıyla birlikte, insanın onurunu ve haysiyetini koruyabilmesinin yolu empati kurmaktır. Empati, kendine yapılmasını istemediğin şeye bir başkasını maruz bırakmamaktır.

İnsani değerlerin gün geçtikçe yozlaştığı ortamda, insanlık onuru için, kainattaki tüm yaratılmışlarla yan yana, onlarla birlikte hayatı yaşanılır kılmak temel kriterimiz olmalıdır.

Evrensel denge, ancak insanca davranırsak korunabilir.

der-gah ailesi

İkon

İlginizi çekebilir

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil
Güncel
19 views
Güncel
19 views

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil

Der - Gâh - 16 Mayıs 2020

Georges Dumezil Eskilerin deyimiyle hezarfen bir bilim adamı. Bizim için bu yazının konusu olmasının nedeni ise durup dinlemeden tutkularının peşinden…

Adalet İlla Adalet!
Güncel
14 views
Güncel
14 views

Adalet İlla Adalet!

Der - Gâh - 18 Nisan 2020

Bismark’ın ‘‘Bir insan Romanya’da karısına, Türkiye’de mülküne sahip olamaz.’’ sözü bugünlerde tam da içinde yaşadığımız durumu özetleyen bir söz olarak…

Kanonlar Arasına Sıkıştırılmış Kadınlar
Güncel
23 views
Güncel
23 views

Kanonlar Arasına Sıkıştırılmış Kadınlar

Der - Gâh - 7 Mart 2020

Ondokuzuncu yüzyılın ortalarında başlayan kadın hareketinin kökeninde ataerkil düşüncenin tüm sosyal alanlara sirayet etmiş baskısı karşısında kadının kendini bulamaması yatar.…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.