İnsanlık İçin Çağrı

3 Eylül 2019
165 Okunma

 

‘‘ Benim bir karıncaya ulu nazarım vardır.’’

İnsan İçin İnsanca Yaşam

Toplumda yaşanan her türlü taciz, tecavüz, baskı, otoriter söylem, dışlayıcı, alçaltıcı, sömürücü davranış, hareket ve eylemleri şiddetle kınıyoruz.

Beslendiği kaynak her ne olursa olsun, insana ve diğer canlılara şiddet asla kabul edilemez. Bu nedenle toplumsal vicdanı inciten eylemler yargı organları tarafından hukukun içinde derhal cezalandırılmalı ve caydırıcı tedbirler alınmalıdır.

Başta Türkiye Cumhuriyeti Başkanlık makamı olmak üzere, ülkemizin tasarruf makamında bulunan tüm yetkilileri, eğitimcileri, sanatçıları, kitle iletişim araçları, akademisyenleri, din adamları, sivil toplum kuruluşları ivedilikle insana ve diğer canlılara yönelik sömürü ve şiddeti engellemek için toplumsal seferberlik ilan etmelidir.

Her türlü canlının yaşam hakkıyla birlikte, insanın onurunu ve haysiyetini koruyabilmesinin yolu empati kurmaktır. Empati, kendine yapılmasını istemediğin şeye bir başkasını maruz bırakmamaktır.

İnsani değerlerin gün geçtikçe yozlaştığı ortamda, insanlık onuru için, kainattaki tüm yaratılmışlarla yan yana, onlarla birlikte hayatı yaşanılır kılmak temel kriterimiz olmalıdır.

Evrensel denge, ancak insanca davranırsak korunabilir.

der-gah ailesi

İkon

İlginizi çekebilir

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?
Güncel
7 views
Güncel
7 views

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?

Der - Gâh - 16 Temmuz 2020

Boyun Eğme ve Tevazunun Cinsiyetçiliği Ursula K. Le Guin İngilizcedeki MODESTY (Tevazu, alçakgönüllülük) sözcüğü Latince Modestia sözcüğünden gelir. Modestia, Latincede…

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil
Güncel
29 views
Güncel
29 views

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil

Der - Gâh - 16 Mayıs 2020

Georges Dumezil Eskilerin deyimiyle hezarfen bir bilim adamı. Bizim için bu yazının konusu olmasının nedeni ise durup dinlemeden tutkularının peşinden…

Adalet İlla Adalet!
Güncel
27 views
Güncel
27 views

Adalet İlla Adalet!

Der - Gâh - 18 Nisan 2020

Bismark’ın ‘‘Bir insan Romanya’da karısına, Türkiye’de mülküne sahip olamaz.’’ sözü bugünlerde tam da içinde yaşadığımız durumu özetleyen bir söz olarak…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.