Fuat Sezgin’i Anlatabiliyor muyuz?

8 Nisan 2019
145 Okunma

2019 yılı, dünyaca tanınmış bilim adamı Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edildi. Üniversiteler, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının bu konudaki duyarlılığı takdir edilecek düzeyde. Anonslar, anma geceleri, konserler ve kutlama merasimleri.

Peki bu programların içeriğinde ne var? Ya da rahmetli Fuat Sezgin gereği gibi anılıyor mu? Bu programlar birkaç bilim insanının bir araya gelerek Fuat Sezgin ile ilgili anlılarını paylaştıkları bir anma-yâd etme programı düzeyinde mi seyrediyor?

Nisan 2019 Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nin Kültür ve Bilim Tarihimizde Fuat Sezgin Anma Gecesi programındaydık. Programa gelmesi gereken iki bilim adamı mazeretlerini bildirdikleri bir özür iletisi ile katılımcıları hayalkırıklığına uğrattı. Programın geç başlamasına artık alıştığımızdan bunu bir şikayet olarak dahi dillendirmiyoruz, bu ciddiyetsizliğe alıştık artık. Vaktinde gelen konuklar, vaktinde gelmeyenler için ceza olsun diye bekletiliyor herhalde bilemiyorum. Hal böyle olunca -sanırım- orada bulunan hocalardan konuşmacı olarak sahneye mecburi çıkış oldu. Prof. Dr. Mustafa Fayda imdada yetişti.

Prof. Dr. Mustafa Fayda, 2019 yılının Fuat Sezgin Yılı ilan edilmiş olmasıyla ilgili olarak bir ciddiyetsizliği daha dile getirdi. Fuat Sezgin hakkındaki resmi sitelerde bulunan bilgilerin yanlışlığı üzerine bir serzenişi oldu. Hocanın dediğine göre, Fuat Sezgin’in yaptığı doktora ve aldığı doçentlik tezleri, hem resmi sitelerde hem de alanın ilgilisi internet mecralarında yanlış yazılmış. İtiraz ve başvurulara rağmen bu yanlışlar  hala düzeltilmiş değil. Dünya çapında bir bilim adamının haketmediği bir ihmal sürüp gidiyor…

İki saate yakın süren toplantıda konuşan Fuat Sezgin Vakfı Başkanı Mecit Çetinkaya vakfın çalışmalarını anlattı. Hocanın Almanya’da bulunan kitaplarının sadece üçte birini getirtebildiklerini, geri kalanının ise hem üniversiteden hem de Alman yetkililerden izin çıkmadığından orada kaldığını anlattı. Fuat Sezgin Vakfı sitesine girdiğimizde daha fazla bilgi okuyabiliyoruz.

Gençlerin akşamın 20:00’inde bir kültür merkezi salonunu doldurduğu toplantıda; Fuat Sezgin’in çalışma şartlarının, motivasyonunun, toplumsal şartlar içindeki yılmaz çalışkanlığının, azminin, çalışma metodunun, hayata bakışının, iradesinin anlatılması gerekirdi. Her çağın zorlukları ve ayartmaları vardır. Gençlerin günümüzde bir Fuat Sezgin motivasyonu edinebilmesi onun doğru anlatılmasıyla mümkün değil midir? Bunu gençlere anlatacak imkanlarımız varken, sırf program yapmış olmak için misafirlerin zamanını harcamak olur iş değil.

Bilim insanı Fuat Sezgin’i evvela anlayabilmek ve ardından anlatarak gelecek nesillere taşıyabilmek yine bir programda daha ıskalandı ve yine teoriden pratiğe iz bırakan bir hayat, gençlerin dimağlarına akamadı. İki saat az bir süre değil, gereken ciddiyet gösterilmeliydi.

Bir toplantıda daha gençlere 2070’te Mars’a gidileceği sözü verilmiş oldu.

Bu arada Haziran ayında I. Uluslararası Prof. Dr. Suat Sezgin Bilim Tarihi Sempozyumu 13-15 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.

Gönül Yonar

İlginizi çekebilir

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?
Güncel
6 views
Güncel
6 views

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?

Der - Gâh - 16 Temmuz 2020

Boyun Eğme ve Tevazunun Cinsiyetçiliği Ursula K. Le Guin İngilizcedeki MODESTY (Tevazu, alçakgönüllülük) sözcüğü Latince Modestia sözcüğünden gelir. Modestia, Latincede…

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil
Güncel
29 views
Güncel
29 views

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil

Der - Gâh - 16 Mayıs 2020

Georges Dumezil Eskilerin deyimiyle hezarfen bir bilim adamı. Bizim için bu yazının konusu olmasının nedeni ise durup dinlemeden tutkularının peşinden…

Adalet İlla Adalet!
Güncel
27 views
Güncel
27 views

Adalet İlla Adalet!

Der - Gâh - 18 Nisan 2020

Bismark’ın ‘‘Bir insan Romanya’da karısına, Türkiye’de mülküne sahip olamaz.’’ sözü bugünlerde tam da içinde yaşadığımız durumu özetleyen bir söz olarak…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.