Evangelist Vahşet Yeni Zelanda’da Hortladı!

17 Mart 2019
172 Okunma

Yeni Zelenda’da cami saldırısı düzenleyen ve 40 kişinin ölümüne neden olan canavar, ‘To Turks’ başlığı ile Türkler’e bir text bıraktığı ortaya çıktı. Textte akıl almaz ifadeler buluyor:

Topraklarınızda huzur içinde yaşayabilirsiniz, size zarar gelmeyecek. Boğaz’ın doğu yakasında. Ancak Avrupa topraklarında yaşamaya çalışırsanız, sizi öldüreceğiz ve siz hamam böceklerini topraklarımızdan atacağız. Konstantinopolis’e gelir, şehirdeki tüm cami ve minareleri yıkarız. Ayasofya minarelerden kurtulacak ve Konstantinopolis tekrar Hristiyan şehri olacak.”

Bu akıl almaz ifadeler açıkça karşımızda bir evangelist radikal hrisityan bir anlayış olduğunu gösteriyor. Hrisityan evangelistler, İsa Mesih’in gelmesini kolaylaştırmak için dünyayı kana bulmak konusunda gözlerini kırpmayan radikal bir grup olarak Amerika’da oldukça yaygın bir tarikat.

Batı ile Doğu arasındaki husumetlerin tarihi Haçlı Seferlerine kadar dayanır. Yeni Zelenda’daki bu vahşi saldırı da bunlardan birisi olarak tarihe kaydedilmiştir.

Bugün olan şey, ardında kim ya da kimler olursa olsun, İslam dünyasının kadim geleneğine, kimliğine, kültürüne, dinine ve dünyasına yapılmış bir saldırıdır.

Hristiyan dünyasının, bir dinler savaşını körükleyecek girişimlere engel olmak için BM nezdinde yaptığı kınalardan daha fazlasını yapması gerekir. Vatikan’ın bu konuda sorumluluğu, BM’nin yapmış olduğu kınamanın arkasına saklanmak olmamalı, İslam’a karşı yapılmış böyle bir saldırıyı en sert ifadelerle kınamalıdır.

Yerüyüzünün neresinde olursa olsun, bir ibadethaneye karşı yapılan saldırı tüm insanlığa yapılmış demektir. Vahşeti işleyen ya da azmettirenlerin yakalanıp yargıya teslim edilmesinden çok daha fazla önemli olan şey insanlık vicdanının ortak bir ses olup, bu vahşete küresel bir tepki vermesidir.

der-gah

Evangelizm hakkında:

http://www.zulkifilgencturk.com/evangelizm-nedir-abd-yi-evangelistler-mi-yonetiyor/569/

 

İlginizi çekebilir

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?
Güncel
6 views
Güncel
6 views

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?

Der - Gâh - 16 Temmuz 2020

Boyun Eğme ve Tevazunun Cinsiyetçiliği Ursula K. Le Guin İngilizcedeki MODESTY (Tevazu, alçakgönüllülük) sözcüğü Latince Modestia sözcüğünden gelir. Modestia, Latincede…

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil
Güncel
29 views
Güncel
29 views

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil

Der - Gâh - 16 Mayıs 2020

Georges Dumezil Eskilerin deyimiyle hezarfen bir bilim adamı. Bizim için bu yazının konusu olmasının nedeni ise durup dinlemeden tutkularının peşinden…

Adalet İlla Adalet!
Güncel
27 views
Güncel
27 views

Adalet İlla Adalet!

Der - Gâh - 18 Nisan 2020

Bismark’ın ‘‘Bir insan Romanya’da karısına, Türkiye’de mülküne sahip olamaz.’’ sözü bugünlerde tam da içinde yaşadığımız durumu özetleyen bir söz olarak…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.