Adalet İlla Adalet!

18 Nisan 2020
42 Okunma

Bismark’ın ‘‘Bir insan Romanya’da karısına, Türkiye’de mülküne sahip olamaz.’’ sözü bugünlerde tam da içinde yaşadığımız durumu özetleyen bir söz olarak karşımıza çıktı.

Romanya’nın medeni hukuk yapısını, kadına verilen hak ve hukukları ya da ahlaki yapısını bilemem ama yaşadığımız güzelim ülkemizde, şehitlerin can verip bize emanet ettiği, korurken bile şehitler verdiğimiz, şehit başbakanlarımızın, siyasilerimizin bulunduğu, dindarların, sosyalistlerin ve diğer grupların birçok problemi göze alarak yaşadığı ülkemizde en son mülke el koyma icraatını Şehir Üniversitesi olayında gördük.

Corona salgınının bütün dünyayı kasıp kavurduğu, insanların işlerinden, ailelerinden, sevdiklerinden uzaklaşmak zorunda olduğu bir ortamda, ülkemiz de bundan çok ciddi olarak etkilendi.

Tam da böyle bir dönemde bir yıl önce başlamış olan Şehir Üniversitesi operasyonu siyasiler eliyle sonuçlandırılmak üzere gündeme alındır. Ve her ne hikmetse, döneminde Şehir Üniversitesi’ne destek verenler, katkı sağlayanlar, yanyana bulunanlar ilk imzaları attılar.

Yani tam da  Bismark’ın söylediği şey oldu. Türkiye’de mülkünün garantisi yok! Çünkü hukuk kişisel ve siyasi çıkarlara hizmet etmek konusunda temiz bir sicile sahip değil.

Sayılarını bilmediğimiz vakıf üniversitelerimizin güzide birkaç tanesinden birisi olan, dünyaca ünlü hocaların ders verdiği, dünyaca tanınmış hocaların kütüphanelerini bağışladıkları bir donanımı olan ve bu bilgi birikimlerini gelecek nesillere faydalı olabilmesi için öğrencilere taşıyan bu güzel eğitim kurumu devletleştirilerek sıradan bir üniversite haline getirilecek.

Ülkemizde zaten her ile bir üniversite açarak eğitim düzeyini yeteri kadar indirdik. En ücra yerlerde açtığımız üniversitelere karşılığı olmayan bölümler açtık. Sözde sayı arttı ama nitelik uluslararası yayınlarda ve bilime katkı göstergelerinde ortada duruyor.

Yukarıdaki harita 2011 yılına ait ve ülkemizde lisansüstü eğitim düzeyini gösteriyor. Bu harita, içinde bulunduğumuz eğitim seviyesini göstermesi bakımından dikkat çekicidir.

Bu güzide üniversite milletimizin birikimlerinin ve insani değerlerinin bir eseridir. Yıllarca Bilim Sanat Vakfı’nın kıymetli birikimini taşıdığı, hayırseverlerin destek olduğu ve bilim insanlarının kol kanat gerdiği bir üniversitedir.

Bu konudaki emekleri için Bilim Sanat Vakfı yöneticilerine teşekkür edip minnet duyacağımıza kapılarına kilit vurarak, haklarını devlet üniversitelerine devrederek başka şekillerde teşekkür ediyoruz. Devrin elle tutulur hiçbir ikna edici gerekçesi yok. Bu da siyasi oyunların bir üniversiteyi nasıl kurban seçebildiğini gösteriyor.

Bu güzde okulumuzu devletleştirenler tarihin silik sayfalarında yer alacaktır. Hiçbir eğitim kurumu böyle bir muameleyi haketmez. Bu konuyu en yüksek merciye, Allah’a havale etmekten başka bir yolumuz yoktur.

Unutmayalım ki bu memlekette hukuk olduğu sürece huzur vardır. Siyasiler adaleti inşa etmekle, biz ise adaleti bıkıp usanmadan talep etmekle yükümlüyüz. İktidarlar gelip geçer. Geriye kalan, adaletle ne kadar hükmettiğiniz ya da etmediğinizdir.

 

 

 

 

 

 

Bu ülke baki kalır ama hukuku hiçe sayanlar, onu siyasi çıkarları için kullananlar bu ülkeye en büyük kötülüğü yaptıklarını bir gün anlayacaklardır inşallah.

Selam adaleti temsil edenlerin ve hakkıyla inşa edenlerin üzerine olsun.

Mehmet Şişman

 

İlginizi çekebilir

Kadına Şiddet ve İstanbul Sözleşmesi
Güncel
14 views
Güncel
14 views

Kadına Şiddet ve İstanbul Sözleşmesi

Der - Gâh - 14 Eylül 2020

İstanbul Sözleşmesi’nden Başörtü Yasağına Hakikati Eksiltmek ve Pragmatizm Yakıcılığının boyutu giderek artan bir konu kadına şiddet… Her gün yeni bir…

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?
Güncel
23 views
Güncel
23 views

Boyun Eğmek Bir Kadın Tavrı mıdır?

Der - Gâh - 16 Temmuz 2020

Boyun Eğme ve Tevazunun Cinsiyetçiliği Ursula K. Le Guin İngilizcedeki MODESTY (Tevazu, alçakgönüllülük) sözcüğü Latince Modestia sözcüğünden gelir. Modestia, Latincede…

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil
Güncel
45 views
Güncel
45 views

Yatışmaz Bir Entellektüel Georges Dumezil

Der - Gâh - 16 Mayıs 2020

Georges Dumezil Eskilerin deyimiyle hezarfen bir bilim adamı. Bizim için bu yazının konusu olmasının nedeni ise durup dinlemeden tutkularının peşinden…

Yorum Yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.